Filtry akwarystyczne - co to? Jakie najlepsze?

Prawidłowe dbanie o akwarium opiera się przede wszystkim na stworzeniu warunków podobnych do naturalnych dla hodowanych gatunków zwierząt i roślin. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia akwariów są filtry akwarystyczne, które oczyszczają wodę oraz odpowiadają za jej odpowiednie napowietrzenie. W zależności od wybranego filtru będzie on oczyszczał wodę z zabrudzeń chemicznych, mechanicznych, biologicznych lub wszystkich jednocześnie. Czym dokładnie są filtry? Jak działają i jak wybrać najlepsze filtry akwarystyczne do swoich potrzeb? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Filtry akwarystyczne - zastosowanie

Filtry akwarystyczne znajdują swoje zastosowanie w każdym domowym zbiorniku, w którym są hodowane rośliny i zwierzęta. Zarówno w akwariach słodko, jak i słonowodnych filtry stanowią filar oczyszczania wody. Filtry akwarystyczne są również stosowane w przydomowych oczkach wodnych, choć oczywiście wybiera się wtedy te o większej wydajności. W wyjątkowych sytuacjach filtry akwarystyczne są tym samym, co filtry służące do uzdatniania wody, na przykład wtedy, gdy zdecydujesz się na filtr z koralowca japońskiego.

Filtry akwarystyczne - co to? Rodzaje filtrów akwarystycznych

Filtry akwarystyczne dzieli się na kilka podstawowych typów, które zawierają w sobie inny materiał oczyszczający. Filtry wewnętrzne to filtry o niskiej wydajności, montowane bezpośrednio w zbiorniku. Zwykle stosuje się je do niewielkich akwariów słodkowodnych. Ten typ filtra możesz łatwo wyczyścić, jednak musisz to robić dosyć często. Filtry wewnętrzne zwykle opierają swoje działanie na gąbce, która zbiera mechanicznie zabrudzenia. Nie wywołują dużych ruchów wody, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku gatunków żyjących w wodach stojących. Filtry zewnętrzne to większe urządzenia montowane pod akwarium, które oczyszczają wodę w dowolny sposób, w zależności od użytego wkładu. Dzielą się na filtry:

● mechanicznie - w środku znajduje się gąbka, na której osadzają się duże elementy. Gąbkę tę należy myć ręcznie co jakiś czas lub wymieniać

● chemicznie - filtry, które usuwają szkodliwe związki chemiczne występujące w wodzie, ich rola jest szczególnie ważna podczas napełniania zbiornika wodą wodociągową

● biologiczne - zwykle pod postacią naturalnego złoża, na którym mogą rozwijać się bakterie nitryfikacyjne. Bakterie te rozkładają martwą materię organiczną do postaci związków przyswajalnych przez organizmy żywe. Zapewniają więc obieg materii w zbiorniku. Zaletami filtrów akwarystycznych tego typu jest to, że bardzo wiernie oddają naturalne warunki wodnego ekosystemu.

Filtry zewnętrzne dzielą się na kubełkowe i przelewowe. Te pierwsze są najbardziej wydajne i wymagają najrzadszego czyszczenia, jednakże wywołują duży pobór prądu i są stosunkowo drogie. To filtry wybierane najczęściej do naprawdę dużych zbiorników. Oczyszczają wodę w akwarium w każdy możliwy sposób. Filtry przelewowe natomiast charakteryzują się mniejszą wydajnością i dosyć głośną pracą. Wywołują również mniejszą cyrkulację wody w porównaniu do filtrów kubełkowych. Wybór odpowiedniego filtra zewnętrznego zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika i ilości zamieszkiwanych w nim organizmów. Nie bez znaczenia jest także Twój budżet i akwarystyczne aspiracje. Ci, którzy chcą się zająć tym profesjonalnie, muszą liczyć się ze zwiększonymi kosztami eksploatacji. Im większy zbiornik, tym wydajniejszy filtr będzie konieczny.

Filtr akwarystyczny Osmoza Aquarius

Filtr akwarystyczny Osmoza Aquarius

Filtry do akwarium morskiego

W przypadku akwariów morskich, które zwykle są dużymi zbiornikami o specyficznych, trudnych do osiągnięcia wymaganiach, bardzo często stosuje się filtry bazujące na odwróconej osmozie. Ten typ filtra usuwa każde możliwe zabrudzenie z wody. Może także ją zdemineralizować, co jest szczególnie ważne w przypadku tworzenia środowiska słonowodnego. Filtry do akwarium morskiego o zróżnicowanych możliwościach i wydajności znajdziesz na sklep.osmoza.pl. W sklepie znajdziesz także filtr z koralowca japońskiego, również często występujący w domowych akwariach.
Kontakt
Adres
ul. Piekarska 197, 43-300 Bielsko-Biała
Napisz do nas!